Szpachla gipsowa – sprawdzony sposób na gładkie ściany

Choć szorstki beton i inne tynki o nierównej strukturze pojawiają się
w różnych ciekawych aranżacjach coraz częściej, to jednak gładkie
i delikatne ściany to wciąż klasyka i elegancja, która nigdy nie wychodzi
z mody. W jaki sposób uzyskać takie spektakularne efekty na swoich ścianach? Najłatwiej zastosować dobrej jakości gładzie gipsowe.

Czy gładź gipsowa nadaje się na każdą ścianę?

Świetnie sprawdzi się przede wszystkim przy wyrównywaniu chropowatych tynków, ponieważ warstwa gładzi gipsowej jest naprawdę bardzo cienka, bo około 3 mm. Jeśli więc ściana posiada duże nierówności i ubytki, to należy w pierwszej kolejności wyrównać ją przy pomocy tynku cementowego, cementowo-wapiennego lub gipsu. Dopiero wtedy po uprzednim przygotowaniu i zagruntowaniu ścian możliwe jest nakładanie szpachli gipsowej – więcej. Można nakładać kilka warstw, ale każda z nich musi być cieńsza od poprzedniej. Ściany wyrównywane przy pomocy gładzi gipsowych muszą być pozbawione ubytków i większych nierówności oraz najlepiej również odpowiednio zagruntowane.

Mokra mieszanka czy suchy proszek

Szpachlę gipsową dostaniemy w postaci proszku, który musimy samodzielnie zmieszać z wodą lub w już gotowej do użycia mokrej mieszance w wiaderku. Gotowa mieszanka z pewnością pozwoli zaoszczędzić czas, który przeznaczymy na jej sporządzanie. Sprawdzi się również, gdy mamy utrudniony dostęp do wody. Szpachla gipsowa w suchej postaci jest nieznacznie tańsza.

Zalety tego rodzaju wykańczania wnętrz

  • Zastosowanie gładzi pozwala uzyskać delikatne i gładkie powierzchnie.
  • Gładź wpływa na zużycie farby – zwykle wystarcza już jedna warstwa, aby dobrze pokryć powierzchnię.
  • Nakładanie metodą „na mokro” pozwala w łatwy sposób uniknąć uciążliwego pyłu.
  • Nie tylko wygładza, ale również uzupełnia nieduże ubytki, rysy czy pęknięcia.

Comments are Disabled