Droższe i tańsze sposoby na gładkie ściany

Zaprawy gipsowe czy cementowe to ponadczasowy i uniwersalny środek do wykańczania wnętrz różnorodnych obiektów użyteczności ludzkiej. Mogą być nakładanie przy pomocy rąk ludzkich lub maszynowo. Mogą również znacznie różnić się jakością oraz ceną.
To, na jaki produkt zdecyduje się inwestor, podyktowane jest przede wszystkim budżetem przeznaczonym na remont.

Gładź szpachlowa w proszku – tu można zaoszczędzić

Dostępne na rynku dwa rodzaje gładzi szpachlowej: w proszku oraz jako mokra mieszanka w wiaderku, to sprawdzone sposoby na gładkie
i równe ściany. Taka gładź szpachlowa cena może mieć zdecydowanie różną. Suche mieszanki w proszku bywają znacznie tańsze od tych gotowych, ale nie zawsze jest to opłacalne. Bywa, że mieszankę, którą sami sporządzimy, nie zużyjemy w całości i musimy resztę wyrzucić. Gotowa gładź szpachlowa w wiaderku, nawet po otwarciu, może zostać zużyta w późniejszym czasie. Jest to niewątpliwa zaleta i oszczędność. Jeśli jednak mamy doświadczenie i umiemy dobrze obliczyć, jaką ilość zużyjemy, to na pewno możemy zaoszczędzić na tym pierwszym wariancie. Gładź szpachlowa cenę może mieć również uzależnioną
od jakości produktu. Im droższa, tym praca z nią i efekty lepsze.

Jak przygotować ścianę pod gotową gładź szpachlową?

Tego rodzaju materiał wykończeniowy nie zawsze wymaga użycia gruntu. Niemniej praca z nim to kolejne etapy, które zapewnią najlepsze efekty:

  • Odpowiednie przygotowanie powierzchni, przede wszystkim mycie
    i osuszenie.
  • Wypełnienie zaprawą gipsową czy cementową większych ubytków
    i nierówności.
  • Nałożenie na ściany mieszanki. Taka w proszku może być znacznie grubiej nakładana – nawet do 3 cm. Nie daje ona jednak idealnej gładkości.
  • Nałożenie cienkiej warstwy (nie grubiej niż 3 mm) gładzi. Ilość warstw uzależniona jest od efektu, jaki chcemy uzyskać. Każda kolejna musi być cieńsza i nakładana na jeszcze wilgotną poprzednią warstwę.

Comments are Disabled