Jak stworzyć projekt domu taniego w budowie?

Budowa domu jest marzeniem większości osób, jednak za innymi rozwiązaniami przemawiają po prostu koszty. Na szczęście, zarówno projektanci, jak i sami deweloperzy, coraz częściej interesują się projektami taniego domu – co pozwala na nabycie własnego lokum również osobom, których jeszcze kilka lat temu nie byłoby na to stać. Czym charakteryzują się takie budynki?

Prosta forma to niższe koszty

Niegdyś preferowane budynki z różnego rodzaju zdobieniami czy wcięciami są trudniejsze w budowie i tym samym znacznie droższe. Wymagają docinania niektórych elementów, co samo w sobie wiąże się z potencjalnymi utratami w materiale, a dodatkowo – jest bardziej czasochłonne dla ekipy budowlanej.

Dlatego też obecnie, tworząc projekt taniego domu, architekt stara się go ozdobić w tańszy sposób – między innymi ciekawymi kolorystycznie elewacjami czy drewnianymi okiennicami zamiast trudniejszych w budowie brył budynku. To znaczna oszczędność zarówno wyżej wskazanego materiału, jak również czasu ekipy budowlanej. Taki kształt jest także znacznie łatwiejszy w późniejszym zagospodarowaniu.

Brak piwnicy to szybsza i tańsza budowa

Projekt domu taniego w budowie niemalże nigdy nie zakłada tworzenia piwnicy. Sam pomysł nie jest nowy, bowiem już wiele lat temu na niektórych terenach Polski zabroniono tworzenia domów z piwnicami. Był to w dużej mierze efekt powodzi z 1997 roku, kiedy to dochodziło do zalań budynków, w tym również ich części piwnicznych, i tym samym – podmycia fundamentów.

Brak piwnicy to szybsza i tańsza budowa

Jednocześnie, brak piwnicy przeznaczonej do przechowywania chwilowo niepotrzebnych przedmiotów zastąpiono użytkowymi strychami. W wielu przypadkach może wykorzystać je jako część mieszkalną lub po prostu – miejsce zbliżone przeznaczeniem do klasycznej piwnicy, pozwalające na wygodne przechowywanie rozmaitych rzeczy. Bez względu jednak na przeznaczenie strychu, niesie on za sobą jeszcze jedną, niewątpliwą zaletę: lepszą izolację cieplną budynku. W związku z powstaniem strychu, dach jest odseparowany od części mieszkalnej i koszty ogrzewania lokalu spadają.

Comments are Disabled