Projekt domu z kosztorysem – rozsądny wybór

Własny dom to nie tylko spełnienie życiowych marzeń. To inwestycja na lata i dlatego niezwykle ważne jest zachowanie rozsądku i umiaru. Trzeba przewidzieć jak może zmienić się sytuacja życiowa domowników, a zatem również ich potrzeby mieszkaniowe. Konfrontacja marzeń z realiami może być trudna i dlatego warto rozejrzeć się za projektami domów z kosztorysem.

Kosztorys budowy domu pozwala ocenić możliwości realizacyjne, dzięki czemu spada ryzyko niedokończenia i porzucenia budowy. Widok niszczejących niedokończonych domów jednorodzinnych najlepiej świadczy o tym, że często marzenia przerastają możliwości finansowe inwestorów. Co zrobić, żeby tych błędów uniknąć?

Co się składa na koszty budowy domu jednorodzinnego?

Przystępując do budowy domu, trzeba wziąć pod uwagę wydatki na:

  • zakup i uzbrojenie działki;
  • koszty dokumentacji (w tym zakup projektu domu) i przyłączy;
  • prace ziemne, wykonanie ław fundamentowych i podpiwniczenia (stan zerowy);
  • wykonanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych, schodów, stropów, więźby dachowej i pokrycia dachu (stan surowy otwarty);
  • zamknięcie wszystkich otworów okiennych i drzwiowych stolarką (stan surowy zamknięty);
  • wykonanie elewacji i tynków, posadzek, instalacji wewnętrznych oraz ocieplenia (stan deweloperski);
  • wyposażenie i umeblowanie domu.

Postawienie domu w stanie surowym zamkniętym to przeważnie około 1/3 całkowitych kosztów budowy domu.

Projekty domów z kosztorysem — dlaczego warto się nimi interesować?

Niemal połowa inwestorów przyznaje, że przekroczyła budżet o kilkanaście procent. W przypadku średniej wielkości domu jednorodzinnego oznacza to dodatkowy wydatek około 100 tys. zł. Projekty domów z kosztorysem pozwalają inwestorowi realnie ocenić szansę budowy wybranego przez siebie domu oraz kontrolować wydatki na każdym etapie budowy. Sporządzony przez projektantów kosztorys budowy domu zawiera wyszczególnienie niezbędnych materiałów budowlanych i prac budowlanych, co pomaga inwestorowi w poszukiwaniu rozsądnych oszczędności.

Kosztorys budowy domu to podstawowy dokument wymagany przy staraniu się o kredyt w banku. W jego skład wchodzą wszystkie wydatki niezbędne do doprowadzenia domu do stanu docelowego (stan surowy zamknięty lub stan deweloperski). Projekty domów z kosztorysem ułatwiają inwestorowi proces ubiegania się o kredyt hipoteczny.

Comments are Disabled